Umut mu? Ümit mi?

Umut ya da ümit bir kimsenin kişisel yaşamındaki olay ve durumlarla ilgili olumlu sonuçlar çıkarabileceğini ihtimaline dair duygusal inancı olarak tanımlanabilir.
Umut sözcüğü ummaktan doğan güven duygusu, ümit veya bu duyguyu veren kimse olarak tanımlanmaktadır. Bir eylem olan umuttan söz ediyorum. Bir yaşama sevinci olan, merak olan insani yıldızlara baktıran, toprağı, ağaçları, denizleri, dağları merak ettiren umuttan.

Umut “fakirin ekmeği ” değil. Böyle bir umuttan umudumuzu kesmişizdir. Bir yaşama korkaklığı, bir gerçeklikten kaçma biçimi olan boş umutlardan asla! Yolculuğumuz bizi geleceğe dirençle, tutkuyla, can ateşiyle bağlayan umuda olmalı. Ölmediysek, bilincimizi gölgeleyecek ağır engellerden azade isek umut her zaman var demektir.
Çünkü yaşam varsa umut vardır. Umut, değerlerle, sorumluluklarla yaşadığımız beklentilerdir. Yaşam alanında gücünü gösteren beklenti, değerlerle manalarla yaşadığımız hayatta umuda dönüşür. Bizi geleceğe taşıyan güç içimizdedir. Onun da adı “umut” tur.

Bir yerde yaşam varsa, orada umutta vardır. Her şeyin yok olduğu anda bile, umut vardır. Umut insanoğlunun bütün acılarının merhemidir. Çünkü umut olmadan, umut edilen ele geçirilemez. Bu sebeple eski anılarımızdan ve yaşadıklarımızdan ders çıkarıp bugüne ve geleceğe umut haline çevirmeliyiz. Çünkü tüm dünya vazgeç dediğinde umut fısıldar; ” Bir kez daha den

Psikolog / Ulaş KONDAKCI