2 Aralık 2023

Dr. Zafer Kurugöl Meslek Örgütlerine Konuştu “Yanlış Anlaşıldım” (Özel Haber)

Sağlık ocaklarında çocuklara yanlışlıkla koronavirüs aşısı yapıldığını öne süren İzmirli Prof.Dr. Zafer Kurugöl’ün meslek örgütü temsilcilerine yaptığı açıklamada, “Yanlış anlaşıldım. Ben sadece çocukların covide karşı aşı olması gerektiğini anlatmak istedim. Rektörümüz çağırdı izin verirse tekzip yayınlayacağım” dediği öğrenildi. Meslek örgütü temsilcileri, “Hocamız talihsiz bir açıklama yapmış” dedi. 

Ege Üniversites Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Zafer Kurugöl’ün NTV’ye yaptığı açıklama Türkiye’de birinci gündem maddesi olurken, aşı konusunda yeni bir kafa karışıklığı yarattı. 

Çocuklara sağlık ocağında kızamık veya başka bir aşı yerine yanlışlıkla koronavirüs aşısı yapıldığını öne süren Kurugöl, bu konuda da bir bilimsel yayın yapacağını ifade etmişti. Gelen tepkiler üzerine Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Budak’tan randevu aldığını öğrenilen Dr Kurugöl, meslek örgütleri ile yaptığı görüşmelerde yanlış anlaşıldığını ifade ettiği öğrenildi. 

İzmir’de İki Çocuğa Koronavirüs Aşısı Yapıldı İddiası 

Bilim ve Sağlık Haber Ajans’na (BSHA) meslek örgütü temsilcileri, “Zafer hoca ile konuştuk. Kendisi İzmir’de iki çocuğa sağlık ocağında yanlışlıkla koranavirüs aşısı yapıldığını bu çocukların kendisine geldiğini söyledi. Kliniklerine 10-12 yaşlarında çok sayıda çocuğun korona tanısı ile geldiğini bazılarının yoğun bakımda tedavi edildiğini anlattı. Amacının çocuklarda koronavirüs aşısının antikor geliştirdiğini ve bir zararı olmadığını anlatmak olduğunu iletti” şeklinde konuştular. 

Talihsiz Bir Açıklama 

BSHA’ya konuşan Tabip Odaları ve Aile Hekimleri Derneği yetkilileri, Kurugöl’ün açıklamasını ‘Talihsiz bir açıklama’ olarak nitelendirdi. Yetkililer, “Zafer hocanın özellikle bu çocuklarla ilgili bilimsel çalışma yapılacağını açıklaması altyapısı olmayan bir açıklama. Bu verilerin ne kadarı doğru, nasıl toplandı. Bu veriler açıklanmadan bilimsel çalışma yapılacağının açıklanmasını çok doğru bulmuyoruz” şeklinde konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 

BSHA