2 Aralık 2023

Piyasaların yönü

BIST100… Yurt içi piyasalar Ağustos ayına iyi bir başlangıç yaptıktan sonra Delta varyantı kaynaklı endişeler ve FED’in toplantı tutanaklarının tapering’e işaret etmesiyle geçtiğimiz hafta karışık bir görünüm sergiledi. 2Ç21 bilanço performanslarına göre hisse bazında ayrışmalar yaşanırken, BIST100 endeksi haftanın başındaki yükselişini devam ettirerek 1465,89 puandan tamamladı. Global büyüme endişeleri risk alma iştahını baskılıyor.

 

 

USDTRY… FED’in toplantı tutanaklarında yetkililerin varlık alım programı azaltımını tartışması ve yıl sonunda başlama ihtimalinin kuvvetlenmesiyle birlikte dolar global bazda değer kazanırkeni, TL dolar karşısındaki kazançlarının bir kısmını yeni hafta ile geri almıştır. Delta varyantı kaynaklı endişeler güvenli varlık dolara destek sağlarken, risk iştahındaki düşüşle birlikte gelişen piyasa ülke para birimleri değer kayıplarıyla karşı karşıyalar.

 

 

EURTRY… Euro TL kuru geçtiğimiz haftanın son işlem gününde kritik bir direnç seviyesi olarak kabul edilen 10’un üzerini test etse de bu seviyelerde kalıcı olamadı ve sabah saatlerinde 9.8868 seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

EURUSD… Geçtiğimiz hafta yayınlanan FED tutanaklarında varlık alım programının bu yıl içerisinde azaltılmaya başlaması gerektiği görüşünün ağır basması sebebiyle dolar global bazda güç kazanmıştı. Euro Dolar paritesi tarafında hafta başı 1.1690 seviyelerine doğru bir düzeltme hareketini yaşansa da delta varyantı kaynaklı endişeler dolarda güvenli varlık alımlarını destekliyor. Hisse senedi piyasalarında yaşanan geri çekilmeler ve emtia fiyatlarındaki düşüş yatırımcıların güvenli liman arayışı içerisinde dolara yönelmelerine neden oluyor.

 

 

XAUUSD… Doların global bazda değer kazanmasına rağmen ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin %1.25 seviyelerinin altında kalmaya devam etmesiyle ons altın 1,800 $ seviyelerini tekrardan test etmeye çalışmaktadır.

 

 

GLDGR… Ons altının 1,800 $ seviyelerinin altında seyretmesine rağmen ve Dolar TL kurundaki yatay eğilimi gram altına yatay bir seyir vermektedir.

 

 

BRENT… Geçtiğimiz hafta delta varyantı kaynaklı endişeler ve doların global bazda güçlü bir seyir izlemesiyle birlikte petrol fiyatları satıcılı bir görünüm sergileyen Brent petrol haftaya hafif kazanç ile başlamıştır.

 

 

S&P500… Delta varyantı kaynaklı endişeler ve FED toplantı tutanaklarının parasal sıkılaştırmaya işaret etmesiyle birlikte geçtiğimiz hafta ABD hisse sendi piyasaları yükselişle başladığı haftayı ekside tamamladı. ABD endeksleri teknoloji hisseleri öncülüğünde kayıplarını telafi etma çabası içerisinde ve haftaya pozitif başlamışlardır. Global büyüme endişeleri risk alma iştahını baskılıyor.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir