26 Şubat 2024

üslü Kadınlar Bisiklet Turu, fikrin ortaya çıkışının 10. yılı etkinliğinde 32 ülkede 200 şehirle eş zamanlı Mersin’de de 18 Eylül’de yapılacak.

Mersin harekete 2015 yılında Ebru Petek Budur gönüllü girişimiyle dahil olmuştur.
Kadınların önderliğinde düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 18 Eylül Pazar günü fikrin ortaya çıkışının onuncu yılında 32 ülkede ve yaklaşık 200 şehirde eş zamanlı olarak gerçekleşecek.


2013 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bu yıl 10’uncu etkinliğiyle tüm kadınları rengarenk kıyafetleri ve süsledikleri bisikletleri ile yaşadıkları şehirlerdeki buluşma noktalarına gelmeye birlikte bisiklet sürmeye davet ediyor.
Bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet altyapısı talebini pekiştirmek için düzenlenmektedir.
İzmir’den Miami’ye etkinliklere binlerce kadın katılıyor
2013 yılında ilk kez İzmir’de bir grup kadın tarafından düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu her yıl yeni şehirlerin katılımı ile büyüyerek uluslararası global bir bisikletli kadın hareketine dönüştü. Gönüllü kadınların bireysel inisiyatifiyle organize edilen bisiklet turu yıllar içinde İtalya’dan Almanya’ya Kanada’dan İran’a birçok ülkede binlerce kadının bisiklete binmeyi öğrenmesine ve bisiklet kullanımını günlük hayatlarına dahil etmelerine vesile oldu.
2022 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Bisiklet Özel Ödülü alan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu organize eden ve etkinliğe katılan kadınların ortak dilekleri:
● Kadınların toplumda görünür olması ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme haklarının korunması
● İklim ve enerji krizine karşı basit ve ekonomik bir çözüm olan bisikletli ulaşımın güvenli bir altyapıya sahip olması
● Özellikle büyük şehirlerimizde pazar günleri, şehir merkezlerinin motorlu araç trafiğine kapatılarak ‘otomobilsiz pazar’ ilan edilmesi
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ nu başlatan Sema Gür “2013’te İzmir’de bisikletlerimizle yaklaşık 200 kadın yola çıkarken, 2022’de bu turun global hale geleceğini ve binlerce kadının ortak dileklerle bisikletleriyle yollarda olacağını hiç düşünmemiştik. Şimdi biz binlerce kadın; pedallarımızın itici gücünü tüm toplumda da göstermek istiyoruz, çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmak istiyoruz”
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu yurtdışında Fancy Women Bike Ride ismiyle yapılıyor ve koordinasyondan sorumlu Pınar Pinzuti: ‘Dünya’da onlarca şehirde Türkiye ile eş zamanlı olarak yapılan bisiklet sürüşü özellikle göçmen Türk kadınlarının özverili çalışmaları ile gerçekleşiyor ve ülkemizden dünyaya yayılan bu çok değerli kadın hareketi bugüne kadar yüzlerce kadının bisiklete binmeye başlamasına vesile olduğu için belediyeler tarafından destekleniyor’.
Ebru Petek Budur
Mersin- Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Koordinatörü
İletişim : 05323867037 Mail: ebrupetekbudur@gmail.com
Tur hakkında detaylı bilgiler: www.suslukadinlarbisikletturu.com Facebook & İnstagram Mersin Bisikletli Kadınlar