3 Mart 2024

Avrupa borsaları dünü hafif yükselişle kapattı. Almanya’da DAX 30 endeksi % 0,22 değer kazanarak 15.887,31 puana, Fransa’da CAC 40 endeksi %  0,08’lik artışla 6.687,3 puana, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi % 0,7’lik yükselişle 26.652,56  puana yükseliş gösterdi. İngiltere’de resmi tatil nedeniyle dün piyasa kapalıydı. Avrupa borsaları dünü alıcılı kapatırken Powell’ın açıklamalarının borsalara pozitif etkisi sürerken Euro Bölgesi’nde dün gelen verilerde ekonomik güvenin bu yıl ilk defa düşmesi yükselişlerin sertleşmesini önledi.

Bugün gelen verilerde Euro Bölgesi’nde yıllık TÜFE beklentilerin üzerinde % 3,0 açıklanırken, Aylık bazda TÜFE % 0,4 artış gösterdi. Aralık 2011’den bu yana en yüksek veri olarak kaydedildi. Çekirdek TÜFE ise yıllık bazda beklentilerin üzerinde % 1,6 olarak açıklandı. Aylık bazda Çekirdek TÜFE ise % 0,4 olarak gerçekleşti. Yıllık Çekirdek Tüfe Ağustos 2012’den bu yana en yükseğe çıktı.

ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü karışık bir seyirle tamamladı. Dow Jones endeksi % 0,16 azalarak 35.399,84 puana gerilerken, S&P 500 endeksi % 0,43 artışla 4.528,62 puana, Nasdaq endeksi % 0,90 kazançla 15.265,9 puana yükseldi. Powell’ın açıklamaları sonrası ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde düşüş sürerken bugün 10 yıllık tahvil faizleri % 1.28 seviyesinden işlem görüyor. Bizim için faizlerde hala % 1.37 seviyesi önemini koruyor. Dolar endeksinde ise geçen hafta başlayan düşüş Powell sonrası hızlandı. Bu düşüşün geçici olduğunu düşünüyoruz. ABD borsaları Fed Başkanı’nın konuşması sonrası rekor kırarken haftaya da rekor kırarak başladı. Nasdaq ve S&P rekor tazeledi.

Haftanın son işlem gününde gözler Powell’ın açıklamalarındaydı. Powell, bu yıl varlık satın alım programının azaltılmasına başlanabileceğini söylerken varlık alımının azaltımı ve hızının faiz artırımının zamanlaması konusunda doğrudan bir işaret olmadığını belirtti. Powell, istihdamın ise bütün zorluklara rağmen pandemi öncesine geri dönmeye devam ettiğini ve istihdamda toparlanmanın oldukça pozitif olduğunu da ortaya koydu. Powell enflasyonunda kısa vadede bir miktar daha % 2’nin üzerinde kalacağını ama uzun vadede %2 seviyesine doğru geri çekileceğini tekrarlarken enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu ve beklentilerinden bir miktar fazla enflasyon gördüklerini de dile getirdi.

Bugün ABD’de PVH Corp şirketi bilanço açıklayacak.

Güvenlik ve Çevre Uygulama Bürosu (BSEE), İda Kasırgası nedeniyle 288 platformdaki tahliyelerin ardından Meksika Körfezi’nin ABD tarafında günde toplam 1,72 milyon varil petrol üretimi ve günde 2,087 milyon fit küp doğal gaz çıkışı kapalı durumda olduğunu bildirdi. Kısıtlamanın ham petrol üretiminin % 95’ine ve gaz üretiminin % 94’ünün askıya alınmasına eşdeğer olduğu belirtildi.

ABD merkezli medikal teknoloji şirketi Baxter, medikal teknoloji sektöründe çözümler sunan HillRom Holdings’i 10 milyar dolara satın almak için görüşmeleri hızlandırıyor. Konuyla ilgili bilgisi olan kaynakların Dow Jones’a verdiği bilgilere göre, söz konusu anlaşmanın hisse senedi başına 150 dolardan gerçekleşmesi bekleniyor. Bu da cuma günkü 132.90 dolarlık kapanış fiyatına yüzde 13’lük bir prim uygulanacağı anlamına geliyor. Kaynaklar anlaşmanın bu hafta tamamlanabileceğini fakat görüşmelerin olumsuz sonuçlanma ihtimalinin de hala masada olduğunu belirtiyor. Baxter’ın yeni teklifi, şirketin daha önce yaptığı ve Hill-Rom’un reddettiği 9,6 milyar dolarlık teklifin ardından gelirken, kaynaklar, Hill-Rom’un Baxter’ın hisse başına 144 dolarlık teklifini düşük bulduğunu söylüyor. Tıbbi cihaz ve tedarik şirketleri, hastane müşterilerine daha geniş bir ürün yelpazesi satmaya çalıştıkları için son dönemde konsolidasyona girmiş durumda. Medtronic Plc’nin 43 milyar dolara Covidien Plc’yi satın alması ve St. Jude Medical’ın Abbott Laboratories tarafından 25 milyar dolarlık satın alınması gibi büyük anlaşmalar, diğer firmaları satın almalar yoluyla ölçeklenmeye teşvik ediyor.

Yandex NV, Uber Technologies Inc.’in gıda dağıtım girişimlerindeki ve sürücüsüz araçlardaki hissesini 1 milyar dolar değerinde bir anlaşmayla satın alacağını açıkladı. Açıklamaya göre Yandex, Uber’in Yandex.Eats, Lavka ve Delivery işletmelerindeki hisselerinin yanı sıra araç ve teslimat drone’larını işleten kendi kendine sürüş işletmesini satın alıyor.  Her iki yönetim de yıl sonuna kadar tamamlanması beklenen anlaşmayı onayladı. Şirketler, araç çağırma ve araç paylaşımı işlerini ortaklaşa yürütmeye devam edecek. Açıklamaya göre, “Anlaşmanın bir sonucu olarak Yandex, hizmetlerin daha sıkı entegrasyonu ve yönetim süreçlerinin basitleştirilmesi yoluyla hızla büyüyen e-ticaret ve gıda teknolojisi pazarında iş geliştirme hızını hızlandırmayı bekliyor.

Habertürk internet sitesinde yayınlanan habere göre; NASDAQ Borsası’nda geçen ay işlem görmeye başlayan Hepsiburada’ya ABD’de 4 farklı hukuk şirketi tarafından soruşturma başlatıldı. Geçen hafta yaşanan yüzde 25’i aşkın düşüşün ardından Hepsiburada hisselerinin halka arz fiyatının da altına düşmesi üzerine ABD’deki üç hukuk bürosu (Glancy Prongay & Murray LLP, Johnson Fistel, Howard G. Smith, Frank R. Cruz) yatırımcıları korumak adına harekete geçti. E-ticaret platformu Hepsiburada, 1 Temmuz 2021 tarihinde hisse başına 12 dolarlık fiyat üzerinden NASDAQ’ta halka arz edilmişti. Bu işlem ile şirket, ABD NASDAQ Borsası’nda kote olan ilk ve tek Türk şirketi olmuştu.

DAX

Dax endeksi , dünü % 0,22 değer kazanarak 15.887,31 puandan tamamlarken endeks bugün satıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 15.933 seviyesinin kırılması halinde önce 16.025 ve arkasından 16.078 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 15.812 desteğinin altında önce 15.700 ve arkasından 15.622 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

DOW JONES

Dow Jones endeksi , dünü % 0,16 azalarak 35.399,84 puandan tamamlarken Eylül vadelileri bugün yatay seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 35.500 seviyesinin kırılması halinde önce 35.636 ve arkasından 35.748 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 35.232 desteğinin altında önce 35.091 ve arkasından 34.980 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

S&P 500

S&P500 endeksi , dünü % 0,43 artışla 4.528,62 puandan tamamlarken Eylül vadelileri bugün yatay seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 4489 direncinin kırılması halinde önce 4501 seviyesi ve arkasından 4512 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 4501 desteğinin altında önce 4469 ve arkasından 4437 seviyesine doğru geri çekilmeler görülebilir.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir