18 Mayıs 2024

Sezonun 16.yarışı Monza’da!

Belçika GP’nin ardından temponun giderek artacağı F1 sezonunda yarış severleri büyük bir heyecan bekliyor. Lider Max Verstappen’in 310 puan ile şampiyonayı önde götürüyor.  Verstappen’in arkasında Charles Leclerc ile Sergio Perez’in 201 puanı bulunuyor ve bu yarış öncesinde eşit puana sahipler.Formula 1 seansları; F1TV, S Sport Plus ve S Sport 2 üzerinden canlı yayınlanacak.

  1. KEZ POLE’DE LECLERC!

Verstappen, Perez, Sainz gibi isimlerin cezaları sonrası grid’deki sıralamalar oldukça farklı olacak. En iyi turla ilk sırada başlayacak olan Leclerc’e Russel eşlik edecek.

Monza pistinde cezaların etkisini göz ardı edecek olursak daha iyi olan takım Red Bull gibi gözüküyor. Yarış temposu ve stratejik yaklaşımlarda favori oldukları gözle görülebilir bir gerçek. Öte yandan Ferrari evinde kazanmak ve uzun süren kötü gidişi durdurmak isteyecektir. Daha agresif ve yoğun bir tavır bekliyorum. Pole’ü almanın avantajını da gösterebilirler. Mercedes sezon başından bu yana aracı çok iyi bir noktaya getirse de hala tempo olarak Red Bull’un çok gerisinde. Tek tur ile sağlanan gelişimler ile sıralama turlarında fark yaratsalar da Ferrari ile denk olabilecek seviyenin ötesinde olamayacaklar gibi duruyor. Orta sıra ve arka tarafta ise Alpine ve Mclaren’in daha ileride kalacağı bariz şekilde söylenebilir. Alpine net bir şekilde 4.takım olmuşken ve her iki pilotundan da net ve istikrarlı performanslar alırken, Mclaren’de Norris ile Ricciardo’nun arasındaki sonuç farkları kaldığı yerden devam etmekte.

Monza’da pazar günü yağış beklenmiyor. Şartlar gayet normal olacak gibi gözüküyor. 11 Eylül günü Saat 16.00’da sezonun 16.yarışına ve büyük heyecana start verilecek.

HABER : M. ALPEREN YILDIZ