18 Mayıs 2024

Parkurda.com işletmelerin tedarik zincirini optimize ediyor

0

Tedarik anlamında sınırlı sayıda ülkeye bağlı kalmak, küresel ekonomide oluşturduğu riskleri özellikle pandemi sürecinde net bir biçimde ortaya koydu. Bununla birlikte alternatif ve yakın coğrafyalardan tedarikçi arayışları hız kazandı. Talaşlı imalat sanayisine CNC satış, servis, teknolojik danışmanlık, finansman, yazılım ve eğitim konularında hizmet veren Tezmaksan, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde devreye aldığı parkurda.com platformu sayesinde işletmelerin tedarik zincirini optimize etmesine destek oluyor. Türkiye’nin yerli iş ağı platformu parkurda.com, firmaların CNC üretim projelerinde vermek istediği işin özelliklerine göre hızlı ve etkili bir şekilde tedarikçi bulmasına katkı sunuyor.

Küresel ekonomiyi derinden etkileyen pandemi döneminde tedarik zinciri ekosisteminin önemi yerel ve global ölçekte daha iyi anlaşıldı. Salgın sürecinde tedarik zincirinde arz-talep dengesi önemli ölçüde zarar görürken, zincir yapıları değişkenlik göstermeye başladı.

“Yakın coğrafyalardan tedarikçi arayışları hızlandı”

Bu tür kriz dönemlerinde tedarik konusunda tek bir ülkeye bağlı kalmanın olumsuz etkilerine vurgu yapan Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “Bu süreç içerisinde sınırlı ülkelerle ticari faaliyetlerde bulunmanın oluşturduğu riskleri daha net biçimde görmüş olduk. Doğal olarak alternatif ya da yakın coğrafyalardan tedarikçi arayışları hızlandı. Küresel piyasada rekabetçi konumlarını ve pazar paylarını artırmak isteyen işletmeler, kendi tedarik zincirlerini verimli şekilde yönetebilmek için çaba sarf ediyor. Dolayısıyla küresel pazarlarda hızla değişen trendlerin özellikle dijital ortamda yakından takip edilmesi, yenilenen müşteri ihtiyaçlarına uygun mal ve hizmetlerin süratle üretilmesi gerekiyor” dedi.

İşletmelerin tedarikçi ağı genişliyor

Tezmaksan tarafından 2020’nin son çeyreğinde hayata geçirilen, sektörünün ilk ve tek yerli ve milli iş platformu olan parkurda.com’un Türkiye’nin tedarik zincirindeki stratejik dönüşümünde önemli bir rol oynayacağını belirten Aydoğdu, şöyle devam etti: “Herhangi bir komisyon ücreti ödenmeyen parkurda.com platformu, zaman ve maliyetten tasarruf etmek ve işletmelerin tedarik zincirini optimize etmek için fason işveren firmalara sayısız avantajlar sunuyor. Firmaların CNC üretim projelerinde vermek istediği işin özelliklerine göre hızlı ve etkili bir şekilde tedarikçi bulmasına katkı sunan platformda yayınlanan fason iş ilanları sayesinde yüksek nitelikli CNC üreticileriyle iş yapma fırsatı sunuluyor. İşletmeler için doğru tedarikçinin adresi olan parkurda.com, tedarikçi ağını genişletirken, alternatif tedarikçiler oluşturmanın da önünü açıyor.”

“Parkurda.com ile KOBİ’lerimiz yeni iş imkanlarına kolaylıkla erişebiliyor”

Parkurda.com’un KOBİ’lere sağladığı avantajlar hakkında da konuşan Aydoğdu, “KOBİ’lerimiz yerel ve global yeni iş imkanlarına erişirken zorluk çekebiliyor. Örneğin İstanbul’daki bir firma, yakınında bulunan ve işine fason destek verecek firmalardan haberi olmayabiliyor. Parkurda.com fason iş verenlerin yerel anlamda birbirlerinden haberdar olmalarını sağlıyor. Öte yandan düşük birim kar ile iş yapmak zorunda kalan KOBİ’ler, dijitalleşme serüveninin de gerisine düşebiliyor. Bu yüzden markalaşma anlamında sorun yaşayabiliyorlar. 40 yıllık birikimimizle oluşturduğumuz parkurda.com ile KOBİ’lerimiz, yeni iş imkanlarına kolaylıkla erişebiliyor. Ayrıca dijitalde de marka bilinirlikleri artıyor. Böylece sürdürülebilir üretim yapmaları için önlerinde herhangi bir engel kalmıyor” ifadelerini kullandı.


Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir