18 Mayıs 2024

Öğrenciler Pandemide Yardım Alabilir mi

Öğrenciler Pandemi Yardımı alabilir mi. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası, öğrencilerin paındemideki akademik kayıplarının telafisi için ‘Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının Açılması’ talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurdu.

Sendika konuyla ilgili şu açıklama yayınladı,

Milli Eğitim Bakanlığı 2020-2021 eğitim öğretim yılı kapsamında yüz yüze eğitime geçilmesinin ardından ilk önce liselerde 12. sınıflar, ortaokullarda 8. sınıflar için destekleme ve yetiştirme kurslarının başlamasına karar vermiş, ardından da bu sınıflara 11. ve 7. sınıflar eklenmiştir. Oysa pandemi nedeniyle öğrencilerimiz akademik düzeyde geri kalmanın yanı sıra sanatsal ve sportif yönden de geri kaldığından beden eğitimi, müzik ve resim derslerinde de destekleme ve yetiştirme kursu açılması önem arz etmektedir. Aynı şekilde ortaokul ve liselerdeki diğer sınıflar için de bu kursların açılmasını, pandemi nedeniyle öğrencilerimizin akademik açıdan geri kalmalarını bir nebze olsun telafi edebileceğinden önemli görüyoruz. Ayrıca özel eğitim programı uygulanan özel eğitim okullarında öğrenim gören öğrenciler için de mevzuattaki engeller kaldırılarak destekleme ve yetiştirme kursları açılmalıdır.

Özel Eğitim Okullarında Mevzuat Engeli

Bu bağlamda salgınla ilgili tüm önlemlerin azami düzeyde ve eksiksiz alınması kaydıyla resim, müzik, beden eğitimi dersleri de içinde olmak üzere ortaokul ve liselerdeki tüm sınıflar için destekleme ve yetiştirme kurslarının açılması talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurduk. Bu başvuruda özel eğitim programı uygulanan özel eğitim okullarında öğrenim gören öğrenciler için mevzuattaki engeller kaldırılarak destekleme ve yetiştirme kursları açılması yönünde talepte bulunduk. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Haber Kaynak 

BSHA