15 Nisan 2024

Haftalık Gelişmeler

-FED üyeleri tarafından yapılan açıklamalarda, faiz artırımlarının ve varlık alım programının azaltılabileceğinin belirtilmesi metal fiyatlarını olumsuz etkilemektedir.

-Artan Delta varyantı kaynaklı vaka sayıları da Covid-19 salgınının ekonomiler üzerindeki etkilerini yeniden gündeme getirmekte ve negatif bir tablo oluşturmaktadır.

-Çin tarafından metal sektörüne yönelik hem teşviklerin hem de regülasyonların devam ediyor olması, fiyatların geleceği açısından yakından izlenmektedir.

-Diğer taraftan, ABD ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmeleri ise endüstriyel metal fiyatlarının geleceği açısından önem arz etmeye devam etmektedir.

-Genel olarak, endüstriyel metal fiyatlarında geçtiğimiz hafta sert geri çekilmeler gözlenmiştir

Haftalık Stok Değişimleri

-Haftalık bazda stok değişimlerine bakıldığında, genel olarak stoklarda artışlar gözlenmektedir.

-Alüminyum stoklarında önceki haftalarda gözlenen artışların aksine, bu hafta sert düşüş görülmektedir.

-Bakır stoklarındaki değişimler volatil bir şekilde devam etmekte ve bu hafta oldukça yüksek artışa işaret etmektedir.

-Kurşun stoklarında bir aydır devam eden kademeli artışlar, bu hafta da artmaya devam etmiştir. -Son olarak, çinko stoklarında sert bir yükseliş gözlenmiş ve fiyatlar üzerinde güçlü bir etkiye neden olmuştur

Alüminyum

-Alüminyum fiyatlarının bir önceki zirve seviyelerini kırmakta zorlandığı gözlenmektedir.

-Son günlerde görülen geri çekilmelere artan volatilitenin de eşlik ediyor olması, her iki yönlü fiyat hareketlerini gündeme getirmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde sırası ile $2585 ve $2620 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise $2525 ve $2475 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde iken, MACD indikatörü ise negatif bölgede sinyal üretmektedir

Bakır

-Fiyatlarda geçtiğimiz hafta başlayan geri çekilme devam etmektedir.

-Teknik indikatörlerin negatif bölgede sinyal üretmeye başlaması, yükseliş trendinin gücünü kaybetmesine neden olmaktadır.

-Yukarı yönlü denemelerde sırası ile $9150 ve $9300 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise $8800 ve $8600 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin altında, MACD indikatörü ise negatif bölgede sinyal üretmektedir

Çinko

-Çinko fiyatlarında görülen yukarı yönlü hareketin, bir bant içerisinde devam ettiği gözlenmektedir.

-Yükseliş hareketinin gücünü koruyabilmesi için öncelikle $3100 psikolojik seviyesinin yukarı yönlü kırılması gerekmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde sırası ile $3000 ve $3100 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise $2940 ve $2850 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin altında iken, MACD indikatörü ise pozitif bölgede sinyal üretmektedir

Nikel

-Nikel fiyatlarında yaşanan yükseliş hareketi, yerini geçtiğimiz hafta boyunca sert satışlara bırakmıştır

-Geçtiğimiz hafta boyunca aşağı yönlü harekette $18500 seviyesi güçlü bir direnç noktası olarak öne çıkmıştır.

-Yukarı yönlü denemelerde sırası ile $19000 ve $19350 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise $18650 ve $18250 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin altında iken, MACD indikatörü ise negatif bölgede sinyal üretmektedir

Kalay

-Kalay fiyatlarında son haftalarda görülen dar bant hareketinin yukarı yönlü kırılması ile birlikte, fiyatlarda artış devam etmektedir.

-Özellikle, $35000 psikolojik seviyesinin yukarı yönlü kırılması; önümüzdeki günler için bir diğer önemli seviye olan $37500 seviyesini gündeme getirmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde sırası ile $36000 ve $36500 seviyeleri öne çıkabilir; olası geri çekilmelerde ise $35000 ve $34500 seviyeleri gündeme gelecektir.

-Teknik indikatörlerden RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde olmakla birlikte; MACD indikatörü ise negatif bölgede sinyal üretmektedir.

Kurşun

-Kurşun fiyatlarında zirve seviyeler test edildikten sonra geri çekilmeler gözlenmektedir.

-Özellikle son günlerde stoklardaki artış eğilimi kısa vadede fiyatları olumsuz etkilemiş ve yeniden $2250 psikolojik seviyesini test etmiştir.

-Yukarı yönlü denemelerde sırası ile $2345 ve $2400 seviyeleri öne çıkmakta, olası geri çekilmelerde ise $2280 ve $2250 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin altında iken, MACD indikatörü de negatif bölgede sinyal üretmektedir.

 

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir