18 Mayıs 2024

Jandarmadan; DEAŞ Terör Örgütüne Fon Sağlayan 20 Şüpheliye Şafak Operasyonu

Mersin İl Jandarma Komutanlığı ekipleri DEAŞ terör örgütüne fon sağlayan 20 şüpheliye yönelik Mersin Merkezli 11 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi.

DEAŞ silahlı terör örgütünün eylem ve faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik yapılan çalışma ve MASAK raporları doğrultusunda araştırma başlatan Jandarma ekipleri yardım adı altında topladıkları parayı DAEŞ terör örgütüne aktaran ayrıca Belçika, Suudi Arabistan, İsviçre ve Katar ülkelerinden şüpheli para transferleri tespit edilen  1’i Çin, 1’i Alman ve 18’i Türk vatandaşı olmak üzere toplam 20 şüpheliyi tespit etti.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Mersin merkezli 11 ilde İstanbul, Şanlıurfa, Adana, Bursa, Diyarbakır, Gaziantep, Bitlis, Erzurum, Kahramanmaraş ve Hatay illerinde belirlenen şüphelilere Jandarma ekiplerince düzenlenen operasyonda 20 örgüt üyesi yakalanarak gözaltına alındı.

Operasyon düzenlenen şüphelilerin adreslerinde yapılan aramada ele geçirilen çok sayıda dijital malzeme ve dokümana ise incelenmek üzere el konuldu.

Diğer illerde yakalanan 15 şüpheli işlemleri tamamlanmak üzere Mersin iline sevk edildi. Toplam 20 şüphelinin Jandarmadaki işlemleri sürüyo