28 Mayıs 2024

USD/TRY: ABD’de Delta varyant yayılımı tüketici güveni üzerinde etkili olmaya devam etmekte. Ağustosta Conference Board tüketici güveni 125,1’den 113,8’e geriledi. Zayıflamaya işaret eden verilerin gelmeye devam etmesi de Fed ile ilgili agresif beklentileri öteliyor ki bu da risk iştahının bozulmasını engelliyor. Bugün ise ABD’de PMI rakamları ve ADP özel sektör istihdam verisi izlenecek. Şu aşamada Cuma günü açıklanacak kritik tarım dışı istihdam verisi öncesinde Gelişmekte Olan Ülke para birimleri lehine olan hareketlerde bir bozulma beklemiyoruz ki bu sabah Çin’den zayıf gelen özel sektör PMI verisine karşın Asya’da belirgin bir baskı yok. Yurtiçinde ise sabahtan açıklanan ağustos ayı imalat PMI’ı ve ikinci çeyrek büyüme verisinin ardından (Ağustos PMI’ı 54,1 gerçekleşerek genişleme bölgesinde kalırken, Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte baz etkisiyle yıllık %21,7 oranında büyüdü) öğleden sonra TCMB’nin yatırımcı ve ekonomistlerle yapacağı toplantı önemli olacak. TCMB’nin para politikası ile ilgili vereceği mesajlar oynaklık yaratabilecekken, 8,30’un altındaki bir kalıcılıkta 8,23 hedef olabilir. Yukarıda ise 8,3950 direnç konumunda.

EUR/USD:  Dün 1,1847 seviyesine kadar yükselen ancak buradan geri çekilerek günü 1,1810 seviyesinden tamamlayan parite bu sabah hafif baskı altında olsa da ABD’de verilerin yavaşlamaya işaret etmesi nedeniyle paritede baskının sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda, paritenin 1,1780 desteğinin üzerinde kalabileceğini öngörüyoruz. Aksi durumda 1,1735 tepki gelebilecek destek olarak izlenebilir. Direnç ise 1,1850 seviyesinde. Bazı ECB üyeleri pandemi teşviklerinin azaltılması ve enflasyona odaklanılması gerektiğini vurgularken, bugün TSİ 15’te ECB Yönetim Konseyi Üyesi Jens Weidmann’ın konuşması takip edilecek. Diğer yandan, Çin’den bu sabah zayıf gelen PMI verisinin ardından bugün küresel PMI rakamları ve ADP özel sektör istihdam verisi izlenecek. Cuma günü ABD’de açıklanacak kritik tarım dışı istihdam verisi öncesinde söz konusu verilerin net bir kırılım yapmasını beklemiyoruz.

XAU/USD: Son zamanlarda beklentilerin altında kalan verilerin ardından bu sabah da Çin’den de Delta varyantı ektisiyle özel sektör PMI’ı zayıf geldi. Dün de ABD’de açıklanan Conference Board tüketici güveni beklentilerin altında kalmıştı. Zayıflamaya işaret eden bu veri akışı ve Cuma günü Powell’ın şahin bir açıklama yapmaması değerli maden için destekleyici katalizörler olabilir. Bu kapsamda, önemli sayılabilecek direnç seviyelerinin de üzerinde kalma eğiliminde olan Ons Altın 1.800 seviyesinin üzerinde tutunarak 1.832 direncine doğru yükseliş kaydedebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir