18 Mayıs 2024


Dün ABD’den gelen veriler ekonominin üçüncü çeyreğe başlarken gösterdiği performansa yönelik karışık sinyaller üretti. Öncellikle Perakende satışlar verisinin beklentileri karşılamayarak daralma kaydetmesi dikkat çekti. Bu noktada manşet veri yıllık olarak %1.1 oranında daralmayı işaret etti. Çekirdek bazda ise aylık %0.1 gibi ılımlı artış beklenilirken %0.4 daralma gözlendi.

İç talebin üçüncü çeyrekte zayıfladığını net olarak söyleyebiliriz. Bu durum ise Delta varyantı kaynaklı korona virüs endişelerine işaret ediyor olabilir. Artan vaka sayıları ile ekonomiye duyulan güvende azalma iç talebin gerilemesine neden oluyor. Dolayısıyla vaka sayılarını yakından izlemeye devam edeceğiz.

Perakende satışlar verisinin aksine sanayi üretimi verisi ise beklentilerden daha iyi bir performans gösterdi. Haziran ayı ile kıyasladığımızda %9.9’dan %6.55 seviyesine gerileme olduğunu da söylemek gerekiyor.

Bu verilerin yanında dün FED Başkanı Powell’ın konuşmaları takip edildi. Powell, ABD ekonomisinin henüz pandemi öncesi seviyeyi dönmediğini belirtti. Delta varyantının ekonomiye gözle görülür bir etkisinin olup olmayacağının da belirsiz olduğunu ve aşılama hızının yavaşlaması ile korona virüsünün bir süre daha hayatımız yer almaya devam edeceğini ekledi. Ayrıca FED’n korona virüsün etkileri ile mücadele sürecini anlatan Powell, acil durum araçlarını etkili bir şekilde kullandıklarını, acil durum ortadan kalktığı için bu araçları tamamen kaldırma sürecinde olduklarını dile getirdi. Açıklamalarda para politikasının seyrine yönelik keskin ifadeler yer almadı.

Gün içerisinde ABD’de FOMC toplantı tutanakları açıklanıyor. Tutanaklarda FED üyelerinin özellikle varlık alım miktarını azaltma noktasında hangi şiddette tartıştıklarını görmek isteyeceğiz. Üyelerin genel görüşü varlık alım miktarını yıl içerisinde azaltmaya başlamak çeklindeyse bu durum piyasalar adına olumlu bir geliş olarak değerlendirilemez. Son dönemde bazı bölgesel FED başkanları da oldukça şahin ifadelerde bulunmaktaydılar. Dolayısıyla ekonominin gidişatına yönelik yorumlar eşliğinde politikasına etkilerine yönelik açıklamalar piyasalarda oynaklık oluşturabilir.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Çarşamba günkü işlemlerde yükseliş kaydetti. Japon endeksleri güne hafif primli başladı.Çin ana karası ve Hong Kong’da da endeksler pozitif bölgede.

Sabah saatlerinde yatırımcılar tarafından Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edildi. Banka artırım beklentilerine rağmen faizlerde değişikliğe gitmedi ve faizi yüzde 0.25 düzeyinde sabit bıraktı.

Japonya’da yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında 6 eyalette süren olağanüstü hal (OHAL) kapsamına 7 eyalet daha eklendi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, “ABD ekonomisi henüz pandemi öncesi seviyeye dönmedi” dedi.

Fed Başkanı Jerome Powell, Delta varyantının ABD ekonomisinde toparlanmayı rayından çıkarıp çıkarmayacağını belirsiz olduğuna işaret etti.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, ABD’de yüksek enflasyon rakamlarının kısa ömürlü olacağına inandığını, yüksek enflasyonun geçici olup olmadığını görmek için verileri yakından takip edeceklerini söyledi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, pandemi yaşanmasıydı istihdam  içinde yer almaya devam edecek 6-8 milyon Amerikalının hala iş gücü piyasasının dışında olduklarına işaret etti.

ABD Başkanı Joe Biden ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Afganistan’daki son durumu değerlendirmek üzere gelecek hafta çevrim içi ortamda G7 zirvesi düzenlenmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Fed Başkanı Jerome Powell, insanların dijital ödemeye daha fazla  yönelmeye başlamaları ile birmikte dijital paranın giderek daha önemli hale gelmekte olduğunu söyledi.

Japonya Maliye Bakanlığı verilerine göre Temmuz ayında ihracat ve ithalatta güçlü büyüme yaşandı, ancak analist beklentileri  yakalanamadı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran’ın uranyum zenginleştirmeye silah yapabilecek seviyeye yakın noktaya doğru hız verdiğini öne sürdü.

AC Asia ex, Japan % 0,63 alıcılı
S&P 500 % 0,10 alıcılı
Euro Stoxx 50 % 0,26 alıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir