3 Mart 2024

Enflasyonda yükselişin devamını bekliyoruz

0

Türkiye’de Ağustos ayına ait açıklanan TÜFE aylık bazda % 1.12 artarken yıllık bazda da % 19.25 seviyesine yükselişmiş oldu.  Aylık bazda en yüksek artış gıda ve alkolsüz içecekler grubunda görülürken hemen hemen tüm kalemlerde aylık bazda artış yaşandı (giyim ve ayakkabı ile ulaştırma grubunda düşüş görüldü ). Yıllık bazda ise en düşük artışın yaşandığı kalem alkollü içecekler ve tütün grubu olurken yıllık bazda en fazla artış ise gıda ve alkolsüz içecekler kaleminde görüldü. ÜFE ise aylık bazda % 2.77 artarken yıllık bazda % 45.52’ye yükseldi.

Ağustos ayındaki enflasyonda özellikle gıda ile lokanta ve oteller grubunda yükselişin etkili olduğunu izledik. Konut fiyatlarında artış yaşanması enflasyonun genel durumunu destekledi. Gıda fiyatlarındaki artışın devam etmesi enflasyona bu ay en fazla katkı yapan grup olmasını sağladı. Korona virüs kısıtlamalarının kaldırılması ayrıca lokanta ve oteller grubunun da enflasyona katkı yapmasını sağladı. İşlenmemiş gıda fiyatlarında taze sebze ve meyve fiyatlarında ürünlerin arzında bu ay üretimin beklenildiği gibi açıklanmaması gıda enflasyonu  üzerinde işlenmemiş gıda grubu enflasyonunun etkisini artırırken çiğ süt fiyatlarındaki artışın devam ettiğini görüyoruz. İşlenmiş gıda fiyatlarında özellikle yağ fiyatlarındaki artış gıda dikkatimizi çekmeye devam ediyor. Dünya genelinde tarımsal emtia fiyatlarında artışın devam etmesi ve bu sene yurtiçinde rekoltenin azalması nedeniyle önümüzdeki aylarda gıda fiyatlarının enflasyona katkı yapmayı sürdüreceğini düşünüyoruz.

Önümüzdeki dönemde enflasyon tarafında yine gündemimizde dünya genelinde artan petrol, gıda fiyatları ön planda olmayı sürdürürken her ne kadar şu an için etkisi hafiflese de küresel bazda tekrar doların değerlenebileceği sürece geçiş yapılırken kurun birikimli etkilerinin temel mal grupları üzerinde fiyat artışlarına sebep olmayı sürdürebilir. Ayrıca emtia ve gıda fiyatlarındaki  artışın devam etmesi enflasyonun küresel bazda yükseleceğini göstermekte.  Dünyanın büyük ekonomilerinde hem TÜFE de hem ÜFE de görülen yükseliş oldukça dikkat çekerken bu eğilimin bir süre daha devam edeceği beklenmekte.

Bize en çok endişe veren gelişme ise TÜFE ve ÜFE arasındaki makas olmakta. Geçen ay 25.97 puan olan makas farkının bu ay 26.27’ye çıkması önümüzdeki dönemde kısa vadede enflasyonun düşmeyeceğini göstermekte. Özellikle ÜFE fiyatlarındaki artışın maliyetleri üreticinin sırtına yüklendiğini bize gösterirken bu durumun sürdürülemez olduğu bir gerçektir. Kısa zaman içerisinde bu durumda üretici enflasyonunun talep enflasyonunu yukarı itmesi beklenebilir. ÜFE grubunda ara malı fiyatlarındaki artışın devam etmesiyle gördüğümüz yükseliş TCMB’nin enflasyon hesaplamasını yeniden değiştirebilir.

Yükselen enflasyon oranı sonrası reel faizlerin % – 0.20’ye düştüğünü yani reel faizlerde negatif bölgeye geçildiğini görüyoruz. Bugün ABD ve dünya ekonomisi için önemli günlerden birini yaşayacağız. ABD’den açıklanacak veriler Fed’in 22 Eylül’de tahvil alım programının azaltılmasına (tapering) gidip gitmeyeceğine  karar vermesi açısından bir sinyal  niteliği taşıyacaktır. Son dönemde ABD’de ücret artışlarının devam ettiği görülürken işsizlik oranlarında düşüş gelmesi de muhtemel gözüküyor. Ancak istihdam Fed’in projeksiyonlarda yayınladığı % 4.5 seviyesinden uzakta durmakta. Bu yüzden Fed  tapering için acele etmek istemiyor. Eğer veriler tapering için bir sinyal niteliği taşır ise dolar endeksinde ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yükseliş görülecektir. Verilerin zayıf kalması halinde dolar endeksinde ve ABD 10 yıllık tahvil faizinde satışlar yaşanabilir.  Taperinge yaklaştıkça gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışları hızlanabilir.

Teknik olarak baktığımızda yüksek gelen enflasyonun kısa vadede faiz indirimine kapayı kapatması BİST100 üzerinde negatif etki yarattı. 1466 seviyesinin üstüne atan BİST100 endeksi gücünü koruyor. Ancak bankacılık endeksinde teknik olarak kritik bölgelere gelmemiz buralarda fiyatlamaların sertleşeceğini bize göstermekte. BİST100’de 1466 seviyesinin üzerinde tutunması halinde yükselişler devam edebilecekken tekrar 1466 seviyesinin altına inilmesi halinde piyasa sert satış baskısı ile karşılaşabilir. Usd/Try’de 8.29-8.00 arasında önemli bir destek bölgesi. Bu bölgenin kırılıp kırılmayacağını takip edeceğiz. 8.60 seviyesinin üzerinde ise 9.50’lara gidebilecek bir yapı oluşabilir.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir