28 Mayıs 2024

Derin Çatak Şehitleri Şehit Edilişlerinin 100. Yılında Anıldı

Malkara'nın Sağlamtaş Mahallesi Derin Çatak Mevkii'nde 1912 yılında Bulgar askerleri tarafından şehit edilen kahraman vatandaşlarımızın anısına düzenlenen Derin Çatak Şehitlerini Anma Günü programı, Sağlamtaşlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin organizasyonunda 20 Kasım 2022 Pazar günü Sağlamtaş Mahallesi'ndeki Derin Çatak Şehitliğinde gerçekleştirildi.

derin-catak-sehitleri-sehit-edilislerinin-100-yilinda-anildi.jpg

Malkara'nın Sağlamtaş Mahallesi Derin Çatak Mevkii'nde 1912 yılında Bulgar askerleri tarafından şehit edilen kahraman vatandaşlarımızın anısına düzenlenen Derin Çatak Şehitlerini Anma Günü programı, Sağlamtaşlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin organizasyonunda 20 Kasım 2022 Pazar günü Sağlamtaş Mahallesi'ndeki Derin Çatak Şehitliğinde gerçekleştirildi.

 

Derin Çatak Şehitlerini Anma Programına; Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Belediye Başkan Yardımcısı Ersin Kaçar, siyasi parti başkanları ve temsilcileri, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu başkan ve temsilcileri, gaziler, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan anma programında, Gazi İlkokulu öğrencileri şiirlerini okunmasının ardından devam etti.

 

Şiirlerin okunmasının ardından konuşma gerçekleştiren Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul,“ Sayın Tekirdağ Milletvekilim, Sayın Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanım, siyasi parti başkanlarımız ve temsilcileri, kıymetli gazilerimiz, Sağlamtaşlı sevgili hanımefendiler ve beyefendiler bu önemli günde burada sizinle olmaktan mutluluk duyduğumu belirterek sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

 

Tarihin en başından bugüne kadar vatanını korumak için canını feda eden, en büyük kahramanlık destanlarının yazıldığı bir milletin torunlarıyız. Böyle bir ecdadın torunları olmaktan mutluluk duyuyor, şanlı tarihimiz ve ecdadımızla gurur duyuyoruz.

 

Aynı zamanda Sağlamtaş Mahallemizin Kurtuluşunun 100. Yılı olan bugünde Başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanımız uğruna can veren tüm şehitlerimizi ve 1912 yılında Bulgar askerleri tarafından haince şehit edilen kahranlarımız Kurt Mehmet, Çalı Abdullah, Veysel Ağa, Bedel Mehmet, Hacı Onbaşıların Mehmet, Hüsniyelerin Süleyman Ağa, Kuranların Küçük Mustafa, Koca Berberlerin Hacı Mehmet, Çınarlıdere’den Mustafa Ağa, Pamukların Hüseyin Ağa ve İbrahim Pehlivan’ı rahmet ve şükranla anıyorum.

 

Şehit oldukları yerde andığımız kahramanlarımızın ruhları şad olsun” diyerek duygu ve düşüncelerini belirtti.

 

Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul’un konuşmasının ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, günün anısına konuşmalarını gerçekleştirdi.

 

Derin Çatak Şehitlerini Anma Programı öğrenciler tarafından şiirlerin okunması ve görevli imam hatipler tarafından Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından son buldu.

 

Derin Çatak Şehitleri Hakkında Bilgi

Bulgar birliklerine karşı çete faaliyetleri yapan Kurt Mehmet'e Bulgar birlikleri tarafından haber yollanarak kendisine bir şey yapılmayacağı yönünde verilen sözlerin ardından Kurt Mehmet ve arkadaşları Bulgar komutanlarına inanarak Derin Çatak Mevkii'nden Sağlamtaş'a geldiler. Fakat sözünde durmayan Bulgar birlikleri Kurt Mehmet, Çalı Abdullah, Veysel Ağa, Bedel Mehmet, Hacı Onbaşıların Mehmet, Hüsniyelerin Süleyman Ağa, Kuranların Küçük Mustafa, Koca Berberlerin Hacı Mehmet, Çınarlıdere'den Mustafa Ağa, Pamukların Hüseyin Ağa ve İbrahim Pehlivan'ı Derin Çatak Mevkii'sinde infaz ederek katliam yapmışlardır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı