15 Nisan 2024

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2021 yılı Öğretmen Atama Töreni'nde konuştu

0

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Milletimize ülkemizi eğitim sağlık adalet ve güvenlik temelleri üzerinde yükseltme söz vermiştik. Bir başka ifadeyle eğitimi önceliklerimizin en başına almıştık.

Çağın gerektirdiği her türlü bilgi ve beceri ile donatılmış yetişmiş insan gücümüzü ekonomimizin toplumumuzun ve demokrasimizin lokomotifi olarak görüyoruz. Eğitime ayırdığımız bütçe tüm kurumlarımız arasında ilk sıraya çıkartarak bu anlayışı bir fiil hayata geçirdik.

Bu sürecin asli unsuru olan öğretmenlerimizin özlük haklarında büyük iyileştirmeler yaptık. Nitekim Avrupa’da son 20 yılda öğretmen maaşlarını en çok iyileştiren ülke Türkiye Avrupa Birliği’nin bu konudaki raporuna göre Avrupa’da öğretmenler için zorunlu ders saati en düşük ülke yine Türkiye’dir.

Avrupa’da öğretmenlerin yaklaşık yarısı işlerinde stres yaşadıklarını belirtirken Türkiye’de bu oran % 20’ler civarındadır.

Bir başka ifadeyle Türkiye’deki öğretmenler tüm Avrupa ülkeleri içerisinde en az stres yaşayan öğretmenler arasında yer almaktadır. Eğitime yaptığımız büyük yatırımlarla okullarımızın fiziki ve teknolojik şartlarını da oldukça geliştirdik.

Okullarımızın tamamını bilgisayar laboratuvarları dijital kütüphaneler yeni teknolojiler akıllı tahtalarla zenginleştirerek çağın imkanları ile donattık. Salgın döneminde çocuklarımızın uzaktan eğitime erişimlerini sağlamak için 2 milyon tablet dağıttık. Herkese 8 GB internet sağladık.

Çocukların eğitime erişimlerini kolaylaştırmak ve ailelere destek olmak amacıyla attığımız en önemli adımlardan biri de ders kitaplarının ücretsiz verilmesidir. Artık çocuklarımız okula geldiğinde sıralarının üstünde o öğretim yılında okuyacakları ders kitaplarını hiçbir ücret ödemeden hazır buluyorlar.

Tabii sadece bunlarla kalmadı kalmıyoruz imkanlar nispetinde hem öğretmenlerimizin durumlarını iyileştirmeyi hem okullarımızın altyapılarını güçlendirmeyi de sürdürüyoruz.

Türkiye’yi her alanda olduğu gibi eğitimde de altyapı eksikliklerini büyük oranda gidermiş bir ülke haline getirdik. Bundan sonra odaklanmamız gereken nokta eğitimin kalitesini artırmaktır. Bunun için müfredat başta olmak üzere eğitimin içeriğini geliştirmemiz gerekiyor.

Çocuklarımız her şey gibi eğitiminde en iyisine layıktır. Eğitim sisteminin kalitesini belirleyen en önemli unsur ise öğretmenlerdir. Sizlerin öğrencilerinizi en güncel bilgi ve beceri çocuklarımız bir buçuk yıldır okullarında akranları ve öğretmenleri ile birlikte olamadılar. Salgın halen devam ediyor ama artık çocuklarımızı okullarından uzak bırakma lüksümüz de kalmadı okullarımızı açık tutmakta çocuklarımızı akranlarıyla birlikte en iyi eğitim öğretimi vermekte kararlıyız.

İnşallah çocuklarımızı Pazartesi günü okullarıyla buluşturuyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımız okullarda uygulanacak kuralları ve ilkeleri belirlediler. Öğretmenlerimizden isteğimiz bu kuralların eksiksiz bir şekilde uygulanmasıdır..

Milli Eğitim Bakanlığımız okulların temizlik ve maske ihtiyaçlarını karşıladı. Okullarımız artık eğitime hazır durumda sizlerin gayretleri ve çalışmalarıyla başarılı bir eğitim-öğretim dönemini geride bırakacağımızdan şüphe duymuyoruz.  İnşallah okullarımızı tam zamanlı olarak açık tutarak öğretim yılını tamamlayacağız.

Bugün burada ataması yapılacak öğretmenlerimizi bir kez daha tebrik ediyorum.”

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir