3 Mart 2024

CHP’den MHP’ye yanıt: Yalanlarla ve iftiralarla hiç kimse bir yere varamayacaktır

Son günlerde Cumhur İttifakı’nın MHP’li Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz ve havuz medyasınca “Büyükşehir Belediyesi’nde terör örgütü mensupları çalıştırılıyor” iddiaları CHP İl binasında düzenlenen basın toplantısıyla yanıt verildi. Açıklamayı yapan İl Başkanı Adil Aktay, iddiaları ret ederek tamamen bir algı operasyonu yaratıldığını söyledi. Aktay, “Güneşin balçıkla sıvanamayacağı gibi, bu tür yalanlarla ve iftiralarla hiç kimse bir yere varamayacaktır” diye konuştu.

CHP İl Mersin Başkanı Adil Aktay, son günlerde MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz ile AKP İl Başkanı Cesim Ercik’in açıklamaları ve havuz medyasının “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde terör örgütü mensupları çalıştırılıyor” iddiasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. İddiaların asılsız ve uydurma olduğuna dikkat çeken Aktay, Cumhur İttifakı’na mensup vekilin ve parti teşkilatlarının tamamen bir algı operasyonu yarattığını söyledi.
CHP İl Binası önünde yapılan basın toplantısına İl Başkanı Adil Aktay, CHP Mersin Milletvekilleri Ali Mahir Başarır, Cengiz Gökçel, Alpay Antmen ise çok sayıda partili katıldı. Bir miting havasında geçen toplantıda konuşan İl Başkanı Adil Aktay, kamuoyunun, Cumhur İttifakı’nın bir milletvekili ve il başkanlarının açıklamalarıyla meşgul edildiğini belirterek, “CHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleriyle ilgili siyasi kurgu dolu ve asıl amacı algı operasyonu olan bu açıklamalarla ilgili gerçek bilgileri kamuoyuyla paylaşma gereği duyulmuştur” dedi.

“AKP SİYASETİNDE 20 YILDIR DEĞİŞMEYEN BİR KURAL VARDIR”

AKP iktidarına yüklenen Aktay, “Bu kural, iktidarın ne zaman yeni pislikleri ortalığa dökülse hemen Cumhuriyet Halk Partisi’ni terörle yan yana gösterme çabasıdır. Bu öyle zavallı, öyle pespaye bir çabadır ki; gün gelir patates soğan üreticilerini, gün gelir kebapçıları, gün gelir yurt bulamayan üniversite öğrencilerini terörist ilan eder ve Cumhuriyet Halk Partisi’yle ilişkili teröristler gibi göstermeye çalışırlar. Cumhur İttifakı yöneticileri de bu zavallı, bu pespaye dille siyaset yapmayı marifet sayar” diye konuştu.

“TERÖR KONUSUNDA İKİYÜZLÜ DAVRANILIYOR”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarının kabul edilemez olduğunun altını çizen Aktay, “Bu bile bile bu çarpık zihniyetin terör konusunda nasıl ikiyüzlü davrandığını göstermeye yeter de artar bile! İçişleri Bakanı’nın açıklamalarını kendilerine kılavuz edinen, milletvekili ve il başkanlarının umarım kılavuzlukla ilgili atasözlerimiz hakkında yeterince bilgileri vardır. Umarım, bu atasözlerinden ders almaları gerektiğini bir an evvel idrak ederler” ifadelerinde bulundu.

“BU UYDURMA SENARYOLARLA, TEHDİTLERLE NEYİ AMAÇLADIKLARINI ASLINDA ÇOK İYİ BİLİYORUZ”

31 Mart 2019 seçimi öncesinde ve sonrasında başlayan ve halen hukuksuz bir şekilde devam ettirilen her türlü girişim ve hamlelere, belediyelerine yönelik tüm engellemelere rağmen başta Mersin büyükşehir belediyesi ve başkanımız olmak üzere tüm belediye başkanlarının halka hizmet için gece gündüz çalıştığının altını çizen CHP İl Başkanı Adil Aktay, şöyle devam etti:
“Güneşin balçıkla sıvanamayacağı gibi, bu tür yalanlarla ve iftiralarla hiç kimse bir yere varamayacaktır. Bu iftiralar; belediye başkanlarımıza, belediyelerimize bulaşmayacaktır!  Başkanımız Vahap Seçer başta olmak üzere, tüm Belediyelerimizin, başkanlarımızın ve göreve aldıkları personelin alnı açık, başı diktir! Bir milletvekilinin soru önergesine karşılık, İçişleri Bakanı’nın 5 ay sonra verdiği cevap; son derece muğlak, tarihi ve dönemi belirsiz, kimi ve hangi belediyeleri kastettiği bile belli olmayan, hukuki dayanaktan yoksun, algı oluşturmaya yönelik ifadeler içermektedir. Bu ifadeler üzerinden iftira atmak ve algı operasyonu yürütmek ancak söyleyecek başka sözü kalmamış, tükenmiş ve çaresiz kalmış Cumhur İttifakı iktidarına yakışır.”

“TERÖR SUÇU İDDİASIYLA TUTUKLANAN VE İŞE BAŞLATILAN BİR PERSONEL YOKTUR”

CHP İl Başkanı Adil Aktay daha sonra şöyle dedi:

“Mersin Büyükşehir Belediyemizde, Başkanımız Vahap Seçer döneminde terör suçu iddiasıyla tutuklanmış ve yasalara aykırı olarak işe başlatılan bir personel dahi yoktur. Ancak yine de unutulmasın ki, terör bağlantılı kişi ya da kişiler halen kamu kurumlarında iş buluyor ise bunun sorumlusu belediyelerimiz ve başkanlarımız değil, güvenlikten sorumlu İçişleri Bakanlığı’nın kendisidir. Adli sicil kaydı dışındaki kişiye ait bilgiler istihbari niteliktedir ve belediyelerde bulunmaz. Cumhur İttifakı; artık dedikoduyla, iftirayla, yalanla iş yapmak yerine varsa elindeki bilgi ve belgeleri derhal ilgili kurumlarla paylaşmalı ve gereği yapılmalıdır. Bizler tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak, haksız her türlü girişiminin karşısında olmak ve Mersin’in hakkını korumak için tüm milletvekillerimiz, ilçe başkanlarımız, yöneticilerimiz, kadın ve gençlik kollarımız ve parti örgütümüz, partililerimizle birlikte belediye başkanlarımızın arkasındayız, destekçisiyiz. İddia sahibi milletvekili ve Cumhur İttifakı il başkanlarının, Mersin’in yıllardır beklediği ve yapılmayan yatırımlara ve hizmetlere odaklanmak yerine, yalan ve iftiralarla gündemi değiştirmeye çalışmaları ibret vericidir.”

“KENT HUZURUNU VE BARIŞINI BSOZACAK GİRİŞİMLERDE BULUNANLARI KINIYORUZ”

“Mersin’in sorunlarıyla ilgilenmek yerine, kentimizin huzurunu ve barışını bozacak girişimlerde bulunanları kınıyoruz! Biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, adaletin tecellisi için üstümüze düşen ne görev varsa, yapmaya hazırız. Ama terör kavramının içini boşaltıp, siyasi bir rant malzemesi haline getirenlerin, büyük bir hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet şebekesinin tam ortasında yer alanların… Fotoğraf albümü “adi suçlular kataloğu” gibi olanların Cumhuriyet Halk Partisi’ni ve partimizin belediyelerini herhangi bir suçla ya da suçlularla bağlantılıymış gibi göstermesine seyirci kalmayız. Böyle bir hadsizliğe, böyle bir izansızlığa geçit vermeyiz. Başta, Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer olmak üzere, tüm CHP’li belediye başkanlarımızın başarılı çalışmaları ve Mersinlilerin Cumhuriyet Halk Partisi’ne yönelik artan ilgisi ve desteği nedeniyle gördüğünüz kâbusları gayet iyi biliyoruz. Ne yaparsanız yapın, başaramayacaksınız! Önümüzdeki seçimleri saray rejimi ya da bir avuç saraylı değil, cumhuriyet kazanacak, halk kazanacak.”