20 Nisan 2024

Avrupa da birçok ülke Bisikleti ulaşım aracı olarak kullanmaktadır. Tabii Birçok Avrupa ülkesini ziyaret ettim hep dikkatimi çekti. Bisikleti ulaşım aracı olarak kullanan kadınlar erkekler okula giden çocuklar gençler…
Hem yakıt tasarrufu yapıyorsun, hem çevreyi havayı kirletmiyorsun ve spor yaparak sağlıklı bireyler oluyorsun.

Avrupa’da insanlar Bisikletleriyle şehrin merkezi caddelerinde dolaşıyorlar. Evet Avrupa’da insanlar Bisikleti ulaşım aracı olarak kullanıyorlar. Trafik kurallarına harfiyle uyuyorlar kırmızı ışıkta duruyor yeşil ışıkta geçiyorlar kaldırımda bisikleti sürmüyorlar. Kasklarını takıyorlar geceleri güvenlik yeleği giyiyorlar trafikte görünür olmak için. Tabi şehir merkezinin birçok noktasına yoğunluğuna göre bisiklet park yerleri mevcut. Buda bisiklet sürmeye teşviktir aslında.
Avrupa’da Ebeveynler Bisiklet sürme kültürünü bisikletin ulaşım aracı olduğunu küçük yaşta çocuklarına aşılıyorlar.


Peki bizde durum ne! maalesef emekli olunca bisiklet derneklerine guruplarına dahil oluyoruz. Çeşitli turlara katılıyoruz. Bundan şikâyet çimiyiz hayır buda bir adım. Çocuklarımız bisiklet sürse trafikten korkuyor saygısız sürücülerden korkuyorlar. Ve ebeveyn haklı olarak çocuklarının bisiklet sürmesine izin vermiyor.
Türkiye’de Bisiklet ’in ulaşım aracı olduğu kültürünü Çocuklarımıza aşılamalıyız okullarda trafik ve bisiklet konulu derslerde çocuklarımıza anlatmalıyız.
İsveç’te sabah kahvaltı sonrası otelden yürüyüş için çıktım. Bir gurup bisiklet sürücüsü birkaç araç ve 1 ci sınıf okul öğrencileri caddede ders işliyorlardı. Evet şaşırdım ama öğretmen kontrolü ele almış ve çocuklara kırmızı Işığı yeşil ışığı bisikleti aracı ve bu bütünlüğün trafik kuralları çerçevesinde birbirine olan saygıyı ve kuralları anlatıyordu öğrencilerine. İş te bu dedim. Ağaç yaşken eğilir. Önce saygı ve sevgi Trafik ve kuralları ders olarak işlenmeli kurallar anlatılmalı bilinçli çocuklar yetiştirmeliyiz.
Bizde bir yerlerden başlaya biliriz. Milli Eğitim Müdürlüğü, Okul, aile ve Bisiklet dernekleri iş birliği ile yapılacak ortak projede bisiklet dernekleri birçok noktada okullarda eğitim verebilirler.
Mersin birçok şehre göre şanslı Büyükşehir Belediyesinin Bisiklet yolları konusunda hassasiyeti bisikletliler için mazgalların değişmesi yolların kullanılır hale getirilmesi bisiklet park yerleri oluşturulması , Belediye ulaşım araçlarının bir çoğunda bisiklet taşıma aparatlarının takılması ve yıl içinde bir çok bisiklet turu festivalleri gibi etkinliklerin yapılması Mersin ilinin Bisiklete olan ilgisini olumlu yönde ortaya koyuyor.


Mersin Bisiklet etkinlikleri ile adından söz ettiren Şehir olma özelliğine sahip yıllardır geleneksel hale gelen Ekim Ayında Caretta Bisiklet Festivali , Eylül ayında Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, Eylül ayında Uluslararası Bisiklet Festivali , Mayıs ayında Tarsus Kleopatra Bisiklet Festivali ile misafirlerini Mersinde ağırlıyor ve Mersinin tanıtımına katkı sağlıyorlar. Bu tür etkinliklere Bisiklet Ulaşım Derneği . Mersin Bisikletli Gezginler Derneğinin ,Mersin Bisikletli Kadınlar platformu .Mersin Bisiklet Derneğinin ve Tarsus Kent Konseyi Bisiklet topluluğu Hafta içi ve hafta sonu şehir turları ile de Bisikleti sevdirmeye katkı sağlıyorlar.
Sayın Sürücüler Lütfen Trafikte Bisikletliye Saygı Duyun….


Mersin Büyükşehir Belediyesine Bisiklet yolu Projesi katkısından dolayı teşekkürler

Bir Sonraki Köşemde Mersin Bisikletli Gezginler Derneği Başkanı Ahmet Salih Özenir ile Özel Röportajımı köşem taşıyacağım.