3 Mart 2024

Beşiktaş Emlakjet Başantrenörü Ahmet Kandemir, Kerem Kutan Konan ile İlgili Açıklamalarda Bulundu.

Beşiktaş basketbol şubesinin direktörü ve Beşiktaş Emlakjet takımının başantrenörü Ahmet Kandemir, Kerem Kutan Konan ile ilgili son günlerde çıkan haberden sonra açıklamalarda bulundu;

“Birkaç gündür çıkan haberler üzerine bir açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Göreve geldiğimiz günden itibaren altyapımızdan oyuncular yetiştirerek onları A Takım seviyesinde mücadele edecek konuma getirmek ve Türk basketboluna kazandırmak için planlamalar yapıyoruz. Kerem Kutan Konan da altyapımızda yer alan ve 2 senedir BGL ve A takımda süre vererek kariyer planlamasını yaptığımız yetenekli ve bizim için değerli bir oyuncudur.

Her genç oyuncumuzda olduğu gibi Kerem Kutan Konan’a da 18 yaşına geldiğinde Kulübümüzün şartlarını zorlayarak çok ciddi bir teklifte bulunduk. Kerem Kutan Konan’ın menajerliğini üstlenen şirketle toplamda 4 defa görüşmemiz oldu. Bu görüşmelerde; oyuncunun gelişimi, kariyer planlaması ve kadro yapısındaki yeri gibi asıl önemli konular konuşulması gerekirken menajerlik şirketi sadece oyuncunun maaşı üzerinden görüşmeleri sürdürdü. Sonuç olarak da 18 yaşına henüz girecek olan ve altyapımızdan çıkmış bir basketbolcu için 4 yıl karşılığında toplamda 20 milyon TL’ye varan bir kontrat talebinde bulunuldu. Bu teklifin şu anda Türk basketbol piyasasında kabul edilebilir bir tarafı yoktur. Ayrıca TBF’nin kulüplere vermiş olduğu sözleşmenin dışında da bir sözleşme şartı koşuldu. Bu durumun olağan dışı ve kabul edilebilir bir durum olmadığını nedenleriyle hem menajerlik şirketine hem de Kerem Kutan Konan’a defalarca anlattık. Fakat menajerlik şirketi yaptıkları teklifin kabul edilmemesi durumunda Kerem Kutan Konan’ı yurt dışına götüreceklerini bildirdiler ve şu anda Kerem Kutan Konan Beşiktaş Emlakjet ile sezon öncesi çalışmalarını yapmak yerine yurt dışında bilmediğimiz yerlerde kariyerini sürdürmeye gitti. Bu durum aynı menajerlik şirketi tarafından 3. kez Kulübümüze karşı uygulanan bir politika oldu. Diğer iki oyuncu Samet Yiğitoğlu ve Demir Doğan ile ilgili FIBA’da davalarımız devam etmektedir
Menajerlik şirketinin sergilediği bu tavra hem TBF’nin hem de FIBA’nın duyarsız kalmayacağını düşünüyoruz. Altyapımızda şu anda yer alan ve kariyer planlamalarını yaptığımız oyuncularımıza bu menajerlik şirketi ile çalışmalarını istemediğimizi bildirdik. Bu menajerlik şirketi bu tavırlarını sürdürdüğü takdirde Beşiktaş bünyesinde yer alan hiçbir oyuncu ile çalışma imkanları olmayacak. Şu anda mücadele ettiğimiz durum her kulübün başına gelebilecek bir durumdur. Altyapıya yaptığımız yatırımın karşılığını A Takım seviyesinde almaya başlayacağımız zaman, menajerlik şirketlerinin sadece para odaklı duruma yaklaşmaları ve yapılan yatırımı boşa çıkarıyor olmaları gerçekten kabul edilebilir bir durum değildir. Kerem Kutan Konan yetenekli, önü açık ve Türk basketboluna uzun yıllar hizmet edebilecek yapıya sahip bir oyuncudur. Fakat gelinen noktada yurt dışında belirsizliğe doğru götürülmesi hem kendisine hem kendisine yapılan yatırıma hem de Türk basketboluna büyük bir ihanettir. Gelişimi açık ama henüz bir şey ispat edememiş oyunculara bu yaşlarda bu paraların verilmesini ve istenmesini doğru bulmuyoruz. Geçmişte bu duruma maruz kalan ve kaybolup giden bir sürü oyuncuya şahit olduk.

Basketbol Şubesi olarak bir politikamız var ve bu politika doğrultusunda adımlarımızı atıyoruz. Bizim politikamıza uyan her oyuncuya kapımız sonuna kadar açıktır. Gelişime açık, oynamanın ve sahada kalmanın ne kadar değerli olduğunun farkına varan ve paradan önce bu yaşlarda basketbolun içinde kalmaları gerektiğinin mantığını kavrayan her oyuncu için Beşiktaş’ın kapıları her zaman açıktır.”