2 Mart 2024

Bakan Kurum: '' Üç ilimizde köy evlerimizle birlikte 1.114 konut üreteceğiz''

0

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kastamonu, Sinop ve Bartın’daki sel felaketinin ardından söz konusu illerde 1.114 konut üreteceklerini bildirdi.

Bakan Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kastamonu, Sinop ve Bartın’daki selin ardından 17 günü geride bıraktıklarını bildirdi.

Devletin tüm imkanlarıyla milletin yanında, yaraları sarmak için var gücüyle çalıştığını belirten Kurum şunları kaydetti:

”Üç ilimizde köy evlerimizle birlikte 1.114 konut üreteceğiz. Bu süreçte yapı işleri genel müdürlüğümüzle çok hızlı bir şekilde hareket ederek 10 günde hasar tespit çalışmalarımızı tamamladık. Ağır hasarlı, acil yıkılacak, yıkılmış Kastamonu’da 260 bina, 564 bağımsız bölüm, Sinop’ta ise 277 bina, 415 bağımsız bölüm tespit ettik. Hasar tespit sonuçlarına göre binaların yıkım çalışmalarını sürdürüyoruz. Kastamonu’da yıkım kararı aldığımız 90 binanın tamamını yıktık. Sinop’ta da yıkım kararı aldığımız 101 binadan 64’ünün yıkımını gerçekleştirdik. Şehirlerimizde bir yandan yıkım çalışmalarımız devam ederken diğer yandan inşa süreçlerimizi başlattık. Yatay mimari esasıyla, zemin artı 3 – 4 katı geçmeyen yeni konutlarımızı en geç 1 yıl içinde vatandaşlarımıza teslim etmeye başlayacağız. Bu süreçte hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması adına hak sahibi vatandaşlarımıza kira ve taşınma yardımı yapıyoruz. Sel nedeniyle oluşan tahribatı gidermek için altyapı ve üstyapı çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. İlbank eliyle içme suyu şebeke hatlarımızı tamir ettik, kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarının hasar tespitini yaptık. Belediyelerimize 24 milyon TL hibe verdik. Kastamonu Bozkurt’ta ‘Yeni Bozkurt’ için vakit kaybetmeden çalışmaya başladık. TOKİ başkanlığımızın eliyle 3 Eylül’deki ilk ihaleyle 478  konutumuzun inşa sürecini başlatacağız. Yapacağımız çalışmalarla Bozkurt’un çehresini güzelleştireceğiz. Bozkurt’ta eskisinden daha büyük ve içinde kıraathanesi ve sosyal donatıları olan yeni bir kent meydanı yapacak, bölgeye ticaret aksı kazandıracağız.  Yerel mimarimizi örnek alarak inşa edeceğimiz yeni meydanımızla Bozkurtumuza değer katacağız. Bozkurt’ta, selde zarar gören ve yaklaşık 100 dükkan olan çarşımızı esnafımızla birlikte yenileyeceğiz.  Sağlam binaların iç ve dış cephe tadilatını yapıp vatandaşlarımıza teslim etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Selde hasar gören sanayi sitelerinin tamamını yeniliyoruz. Kastamonu’nun Bozkurt ve Abana ilçeleri ile Sinop’un Ayancık ilçesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve AFAD ile birlikte inşa edeceğimiz yeni dükkanları 1 yıl içinde vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Sel bölgesinde ilk günden bu yana, bakanlıklarımız, AFAD, Kızılay, UMKE, JAK, kahraman Mehmetçiklerimiz, gönüllü yardım kuruluşlarımız ve emniyet güçlerimizle birlikte, her afette olduğu gibi omuz omuza çalıştık. Her bir çalışanımızın emeğine yüreğine sağlık. Biz, bir ve beraberiz. Selin oluşturduğu hasarları kısa sürede giderecek, hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Selden etkilenen kardeşlerimizi güvenli yuvalarına ve iş yerlerine kısa sürede kavuşturacağız.”

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir