2 Mart 2024

Şampiyonlar Ligi’nde ilk hafta geride kaldı!

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde ilk hafta bol gollü, bol hikâyeli ve bol zevkli maçlara sahne oldu. Bu maçlardan 7 tanesini sizler için seçtik.

HAFTANIN EN SÜRPRİZ SONUCU: Napoli-Liverpool (4-1)

Bu haftanın en sürpriz sonucu bu maçta ortaya çıktı. Avrupa futbolunda son 3-4 senenin en baskın takımlarından Liverpool, Napoli deplasmanında adeta hezimete uğradı. Sezonun başından bu yana orta alanda yaşanan sıkıntılar bu maçta birinci bölgede daha net ortaya çıktı. Osimhen’in maç başında gösterdiği etkinlik ve pres, savunmada ve 1.bölge ile 2.bölgenin geçişlerinde çok büyük aksamaların ve hataların ortaya çıkmasına sebebiyet verdi. Pozisyon hatalarının ve half-spacelerin etkisinin çok öne çıktığı maçta Napoli, Liverpool’a büyük bir şok yaşatmış oldu. Maç boyunca etkin olan ve oyunu kontrol eden Napoli de Anguissa ve Kvara öne çıkan isimler oldu.

HAFTANIN EN TAKTİKSEL MÜCADELESİ: Inter-Bayern Munich (0-2)

Yine Nagelsmann ve yine bir dahiyane performans! Bayern her pozisyonda her konumda yerleşmesinin avantajını, takım performansını en ön plana çıkarmasının faydasını bu maçta da gördü. Sabitzer ve Kimmich ile oyunun yönlendirilmesinde ve bölge arası geçişleri sağlamakta güçlük çekmeyen Bayern, kanat organizasyonlarında golleri yarattı. En önde Sadio Mane’nin sahte 9 gibi oynuyor olması ile geçişleri ve savunma-hücum dağılımlarını ayarlamakta daha rahat davranabilen Nagelsmann, Müller ile olan bağlantıyı da güçlendirerek ön taraftaki etkinliği arttırmayı başardı.

HAFTANIN EN HİKAYELİ MAÇI: Atletico Madrid-Porto (2-1)

Maç aslında oldukça sıkıcı ve klasik bir Atletico mücadelesi halinde ilerliyordu ancak 90+’larda yaşananları izlemek büyük bir keyif ve heyecan yarattı. Üst üste gelen goller, sert ve doludizgin bir mücadele izleyenlerin yerinde hop oturup hop kalkmasına sebep oldu. Maçın kırılma anında ise Griezzman Atletico’da X Factor olarak yarattığı etkiyi bu maçta da göstermeye devam etti.

HAFTANIN EN BASİT GALİBİYETİ: Barcelona-Viktoria Plzen (5-1)

En ağır sıklet farkının yaşandığı maçlardan biri Nou Camp’da idi. Barcelona maçın başından bu yana kalesinde verdiği 2-3 kontra dışında hiçbir tehdit ile karşılaşmadı ve rahat bir galibiyet aldı. Lewandowski yaptığı hattrick ile takımın öne çıkan ismi olurken, Dembele de kanat aksiyonlarında etkinliğini sürdürdü.

 

HAfTANIN EN UNDERDOG PERFORMANSI: Celtic-Real Madrid (0-3)

Celtic her ne kadar maçı 3 farkla kaybetmiş olsa da ilk yarıda gösterdiği performans ile taraftarlarına hayal kurdurmayı başardı. Özellikle bölge bölge yapılan preslerde Real Madrid’in oyunu istediği biçimde kurmasını engellediler ve burada fırsatlar oluşturdular. Real ise ikinci yarıda Benzema’nın sakatlanarak çıkışı sonrası Eden Hazard’ın girmesiyle santrforsuz düzende daha çok pas yaparak geçişleri sağlamayı başardı ve Celtic’in planını bozdu.Modric ve Valverde performanslarıyla öne çıkan isimler olurken Hazard maç eksiğine rağmen iyi bir performans gösterdi.

 

HAFTANIN EN TEK TARAFLI MAÇI: Sevilla-Manchester City (0-4)

City Haaland ile bambaşka! Gerçek bir striker ile oynadıktan sonra oyunun tüm boşluklarının neredeyse kapanmış olması gerçekten çok ilginç. Haaland ceza sahası içinde kendine o kadar iyi alan buluyor ki maç içinde bulduğu fırsat sayısı 3-4 taneyi bulabiliyor. Savunmanın çizgi oyuncuları Walker ve Cancelo’nun gerçek anlamda merkez oyun kurucuları (False Back role) haline gelmesi, Kevin de Bruyne’nin ve Bernardo Silva’nın etkinliklerinin artmasını sağladı. Öte yandan merkezde İlkay’ın oyunu yönlendirme ve okuma noktasındaki başarısı da daha fazla ortaya çıkmaya başladı. Maç özelinde bakacak olursak Sevilla’nın hiçbir probleme cevap veremediğini gördük. Manchester City rakibini oyunun her noktasında mağlup etmeyi başardı. Haaland, Bernardo Silva ve İlkay Manchester ekibinde öne çıkan isimler oldu.

HAFTANIN EN İSİMLİ MAÇI: PSG-Juventus (2-1)

Kadro kaliteleri ve ismen baktığımız zaman haftanın en büyük maçı bu maçtı. Paris’te yaşanan mücadelede PSG maçın hak eden tarafı oldu. Özellikle ilk yarıda oyunu domine eden, bol fırsat yakalayan Fransız ekibi, kadrodan en pragmatik oyunu ortaya koymayı başardı. İkinci yarıda biraz gevşemeye başlayan vidalar olsa da Juventus’un oyun gücü ve kalitesi maçı döndürmeye yetmedi. PSG’nin ön üçlüsü Messi, Neymar ve Mbappe skora ve oyuna ciddi katkılarda bulundular.

HABER : M. ALPEREN YILDIZ