23 Nisan 2024

18. Gülnar Kültür ve Yöresel Ürünler Festivali Coşkuyla Kutlandı

 

Gülnar Belediyesi tarafından bu yıl 18’incisi düzenlenen Gülnar Kültür ve Yöresel Ürünler Festivali yapılan çeşitli etkinliklerle renkli görüntülere sahne oldu.

Gülnar ilçesinde bu yıl çarşı merkezinde düzenlenen Festival, folklor ekibi gösterileri, mehteran takımı gösterileri, açılan birbirinden renkli stantlarıyla, sergileriyle ve Ateş Ali, Zehra Gülüç, Atilla Yılmaz, Musa Eroğlu konserleriyle katılımcılara şenlik dolu saatler yaşattı.

Festival Erdemli Belediyesi Kadın Mehteran takımının sahneye çıkmasıyla başladı. Ardından Mut Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu tarafından folklor gösterileri sunuldu.

Hükümet Konağı önünde gerçekleşen festivale; Aydıncık Kaymakamı Muhammet Kılıçaslan, Mut Kaymakamı Batuhan Bingöl, Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner, MHP MYK Üyesi Serdar Soydan, MHP İl Başkan Vekili Mehmet Ali Gökmen, Ülkü Ocakları Mersin İl Başkanı Yavuz Akgül, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Ak Parti İl Başkan Vekili Cevdet Bal, Ak Parti Mersin Milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz ve Hacı Özkan, Gülnar Belediye Başkanı Alpaslan Ünüvar, Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Aydıncık Belediye Başkanı Ferat Aktan, Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, Kazancı Belediye Başkanı Muhittin Tuncel, Türk Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Ümit Turhan, MHP Gülnar İlçe Başkanı Celal Kadim, Ak Parti İlçe Başkanı Tevfik Kalemci, MHP Kaçep İlçe Başkanı Ayşe Aydın, Ak Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Selda Arslan, Ülkü Ocakları Gülnar İlçe Başkanı Fatih Kiraz, Ak Parti Gülnar Gençlik Kolları Başkanı Rıdvan Güleç, Kent Konseyi Başkanı Selami Bağca, Önceki Dönem Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, ilçe başkanları, kurum amirleri ve müdürleri, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Muhtarlar ve binlerce vatandaş katılım sağladı.

Aydıncık İlçe Kaymakamı Muhammet Kılıçaslan festivalde yaptığı konuşmada; “18’incisini düzenlediğimiz Gülnar Kültür ve Yöresel Ürünler Festivalimize hepiniz hoş geldiniz. Toroslar, Akdeniz özellikle de Gülnar birçok ürünün yetiştiği verimli topraklara sahip. Bu verimli toprakları en iyi şekilde değerlendirip, yaptığınız tarımsal ve hayvancılık faaliyetleriyle de Yörük kültürünü yaşatıyorsunuz. Anadolu’nun, Türk milletinin kadim kültürü, Yörük kültürünü yaşattığınız için sizlere şükranlarımı sunuyorum. Bu tür festivaller kültürün tanıtılmasında ve gelecek kuşaklara bırakılmasında büyük önem arz ediyor. Ayrıca yetiştirilen ürünlerinde tüm dünyaya tanıtılmasında ve hem ilçe ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Festivalimizde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İyi eğlenceler diliyorum” dedi.

Gülnar Belediye Başkanı Alpaslan Ünüvar festivalde yaptığı konuşmada; “ Değerli misafirlerimiz hepiniz hoş geldiniz. Ağustos ayı zafer ayı. Tarihimizde en büyük zaferleri Ağustos ayı içerisinde kazandık. Malazgirt Zaferi, Büyük Taarruz, 30 Ağustos Zafer Bayramı bu zaferleri taçlandıran en büyük zaferlerden bir tanesidir. Buraya gelmek isteyen, gönlü burada olan kendileri Malazgirt Zaferi yıldönümü dolayısıyla Ahlat’ta olan büyüklerimiz var. Yine 30 Ağustos Gülnar tarihinde unutulmaz bir yere sahiptir. 30 Ağustos resmi olarak Gülnar’ın ilçe oluş tarihidir. İlçemiz çok muhteşem bir coğrafyaya sahip. Ülkemizde yetişen, çay hariç diğer bütün ürünlerin yetiştirilebildiği bir coğrafya. Her köyünde, her yörede ayrı bir ürünün ön plana çıktığı bir coğrafya. Delikkaya’nın, Çavuşlar’ın narı, Kayrağın davarı, Çukurasma’nın, Üçoluk’un kişnişi, Zeyne’nin, Arıkuyusu’nun, Akseki’nin inciri, Gezende’nin eriği, Köseçobanlı’nın balı, Yassıçayırın elması, Dayıcık’ın bademi, Kuskan’ın fıstığı ve daha nice yetişen ürünlerimiz bulunmakta. Yine Ilısu şelalesi, Güldürgü kanyonu, Gezende kanyonu ve Meydancık Kalesi gibi birçok tarihi ve muhteşem güzellikleri içerisinde barındıran bir coğrafya. Ama

en önemlisi Gülnarımızın insanı. Bizim insanımız bağını, bahçesini yetiştirerek çocuklarını okutan, liseyi bitirdikten sonra vatana kurban olayım diye askere giden bu çocukların her evde bulunduğu insanlardan oluşmakta. Bende o evlerden bir tanesine sahibim. Sizlerin birçoğunun çocuğu gibi benim de oğlum Siirt’te Uzman Çavuş. Yine bir çok gencimiz okuyup doktorlar, hakimler, kaymakamlar olarak vatanına, milletine, bayrağına hizmet etmekte. Böyle bir ilçenin, böyle bir halkın belediye başkanı olmaktan gurur duyuyorum. Bir milleti millet yapan unsurlardan biriside kültürdür. Sahip olduğumuz kültüre, özellikle de Yörük Kültürüne ve en güzeli Gülnar’da yetişen ürünlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu festivalimiz birliğin, beraberliğin, kardeşliğin ürünüdür. Allah birliğimizi, beraberliğimizi bozmasın. İlçemizde bu festivali başlatan ve yıllarca sürdüren Önceki Dönem Gülnar Belediye Başkanımız Ahmet Günel’e teşekkür ediyorum. Festivalimizin hayırlı olmasını diliyor, hepinize iyi geceler, iyi eğlenceler diliyorum “ dedi.

Konuşmaların ardından Festival çerçevesinde, MHP MYK Üyesi Serdar Soydan, Ak Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz ve Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan tarafından en iyi elma üreticisi Ahmet Yelbiz’e, en iyi üzüm üreticisi Hayrettin Çay’a ve en iyi badem üreticisi Şaban Dişbudak’a çeşitli ödüller verildi.

Festivalde ayrıca MHP MYK Üyesi Serdar Soydan, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Ak Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz birer konuşma yaparak, festivalin Gülnarlılara hayırlı uğurlu olmasını dileyerek, festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Konuşmaların ardından Ateş Ali, Atilla Yılmaz, Zehra Gülüç, Musa Eroğlu konserleriyle ve DJ