MUSTAFA Öztemir

Çağımızın modernleşmeye hızla ilerlediğini düşündüğümüz şu yüzyılın hikâyesi birkaç kelimeyle anlatılabilir. aslında.KELİME ÇOK, ANLAM AZ:

Anlatmak istediklerimizi o kadar çok kelimelerle anlatmaya çalışmamızın sebebi fikirlerimizi karşımızdaki insanlara kanıtlama çabasından kaynaklanmaktadır.

O kadar anlatımın içerisinde anlaşılabilir kelimeler çok azdır. Çok kelime kullanmak bütün anlatmak istediklerinizi bir çırpıda yok edebilir.
GEVEZE ÇOK, KONUŞAN AZ: Hangi topluma girersen gir en kısa sohbetlerde, söyleşilerde, mitinglerde o kadar çok gevezelikle karşılaşırız ki sıkıntıdan o ortamı terk etmek istersin,

ya da başka şeylerle ilgilenmeye zorlanırsın. Dikkat dağınıklığı yaşamaya mecbur bırakılırsın.

Oysa bir ortama girdiğinde konuşulan konu ve konuşmacıların gevezelikten çok dinletilme amaçlı konuşmalar olmasına dikkat edilmelidir.
YÜRÜYEN ÇOK, İLERLEYEN AZ: Kelimenin çok, anlamın az, gevezenin çok, konuşanın az olduğu yerde yürüdüğünü zannedip aynı anlatımların daracık çerçevenin dışına çıkamadığının yaptığının farkında bile olmayan insanlar,

Ya da yerinin doldurulamayacağını ya da onsuz olunamayacağını düşünür. Oysa her insanın yeri doldurulur hele aynı yerde yürüyenlerin ama iki adım bile ilerleyemeyenlerin.

AZ KONUŞMAK, ANLAŞILMAK VE HIZLA İLERLEMEK BÜTÜN MESELE BU.